© 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ARCHAMO architektura Gdynia

KONCEPCJA I PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO, BERLIN, NIEMCY

Budynek jednorodzinny dla 4 osobowej rodziny, zlokalizowany na przedmieściach Berlina w Niemczech.

Inwestorzy pragnęli prostego i funkcjonalnego budynku jednak nie tak tradycyjnego jak obecnie buduje się w okolicy. Podobały im się elewacje z elementami drewna jakie widzieli w Polsce.

Zaprojektowałam budynek na planie kwadratu zwieńczony lekko skośnym dachem czterospadowym z podcięciem w parterze, gdzie zlokalizowane jest wejście do domu, zabieg ten tworzy naturalne zadaszenie- podcień. Z boku dostawiono prostopadłościenną bryłę garażu, przykrytą dachem płaskim z attyką.

W domu zastosowano szereg nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań i instalacji. Budynek jest posadowiony na płycie fundamentowej, jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła, ogrzewanie jest nadmuchowe oraz podłogowe, zastosowano wentylację z rekuperacją, dodatkowym źródłem ciepła jest piec akumulacyjny, który spełnia także rolę w wystroju i budowaniu klimatu wnętrza.

Na dachu od strony zachodniej i południowej zlokalizowano ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd na potrzeby własne, ale z możliwością sprzedawania nadwyżki prądu do sieci.

Funkcjonalnie dom ma dość tradycyjny podział. Na parterze znajdują się ogólnodostępne pomieszczenia takie jak salon z oddzielną kuchnią, pokój biurowo- gościnny, łazienka z prysznicem. Do domu wchodzimy przez niewielki ale elegancki hol, przy którym jest garderoba na wierzchnie okrycia. Przy kuchni zaprojektowano spiżarkę. Poprzez korytarz biegnący w poprzek domu jest połączenie z garażem w którym poza tradycyjną funkcją mieszczą się w oddzielnym pomieszczeniu wszystkie urządzenia techniczne służące do obsługi budynku.

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
© 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone. ARCHAMO architektura Gdynia