© 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ARCHAMO architektura Gdynia

KONKURS NA PROJEKT OSIEDLA DOMÓW WIELORODZINNYCH W GDAŃSKU, WRÓBLA STAW, DLA FIRMY INPRO

Projekt powstał w wyniku konkursu wewnętrznego ogłoszonego przez firmę INPRO, kierowałam pracami zespołu realizującego ten temat w pracowni projektowej PROCONCEPT jako główny projektant i autor zwycięskiej koncepcji osiedla.

Wróbla Staw to osiedle zlokalizowane w przepięknej okolicy wzgórz morenowych Gdańska, zaprojektowane na działce około 10ha w intensywnie rozwijającej się dzielnicy Gdańsk Morena.

Osiedle zostało pomyślane jako samodzielne mini miasteczko tzn nie ograniczyłam się tylko do budynków, parkingów i placu zabaw, ale skupiłam na zaspokojeniu potrzeb wszystkich mieszkańców tak żeby mogli przyjemnie spędzić czas na osiedlu, a infrastruktura sprzyjała zawiązywaniu relacji społecznych, więzi sąsiedzkich i stwarzała poczucie przynależności do społeczności lokalnej.

Na wprost wjazdu na teren osiedla niczym otwarta księga wita nas budynek administracyjny, w którym znajduje się administracja osiedla, ochrona, przedszkole, żłobek, świetlica osiedlowa, pomieszczenia szkółki językowej. Za budynkiem, który jest przechodni jak brama znajduje się centrum  ze stawem i arboretum.

Kształt działki jest mniej więcej kolisty więc budynki zostały ustawione dookoła centrum, w którym znalazł się staw z zagospodarowanym arboretum, ławeczkami, stolikami do gier planszowych. Miejsce to zostało pomyślane jako oaza spokoju, relaksu i wypoczynku dla osób pragnących relaksu, wyciszenia, osób starszych. Zostało tu wykorzystane naturalne zagłębienie terenu.

Dalej za oazą spokoju, po przeciwnej stronie od wjazdu na osiedle oraz w najwyższym punkcie działki z pięknym widokiem na Wróbla Staw został zlokalizowany gwarny skwer, patio z placami zabaw dla dzieci, polem do gry w bule oraz z małymi sklepikami i usługami osiedlowymi typu, piekarnia, kawiarnia, pizzeria itp. gdzie można posiedzieć, wypić kawkę, spotkać się z sąsiadami.

Całość spina okrężna komunikacja dla samochodów, ale także biegnący dookoła wszystkich budynków wzdłuż ogrodzenia ciąg pieszo rowerowy, przy którym lokalizowane są atrakcje sportowe jak boiska, korty tenisowe, siłownie zewnętrzne.

 

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ
© 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone. ARCHAMO architektura Gdynia